Serhan Acar yazdı: Şu hızlı Türkler!

Son yıllardaki çıkışını bu sezon da sürdüren otomobil sporlarında, 2023 sezonunda yurt dışında mücadele eden Türk sporcularımız, kartingten piste, offroaddan ralliye birçok farklı branş ve seride bayrağımızı dalgalandırdı. Farklı branşlarda ülkemizi Avrupa’daki parkurlarda temsil eden yarışçılarımızdan, arka arkaya gelen kupalar, podyumlarda İstiklal Marşımızın çalınması hem ülke olarak gururlanmamızı hem de genç yeteneklerimiz sayesinde sporun geleceğine güvenle bakmamızı sağlıyor.

İşte 2023’te uluslararası arenada fırtına gibi esen, göğsümüzü kabartan sporcularımız:

ALİ TÜRKKAN: Milli sporcumuz Ali Türkkan, tecrübeli co-pilot Burak Erdener ile Castrol Ford Team Türkiye adına 2023 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda ülkemizi başarıyla temsil etti. WRC3 kategorisinde ilk sezonunda, Sardunya’da podyuma çıkan ve dikkat çekici etap zamanları yapan Türkkan, 2024 sezonu için büyük bir tecrübe kazandı. Ülkemizdeki Sezonu da Petrol Ofisi Maxima 2023 Türkiye Ralli Şampiyonu olarak tamamlayan Red Bull sporcusu Ali Türkkan, ‘En Genç Türkiye Ralli Şampiyonu’ olarak tarihe geçti.

SALİH YOLUÇ: Salih Yoluç, Racing Team Turkey adlı takımıyla sezona 2023 Asya Le Mans ile başladı. Ayhancan Güven ve Charlie Eastwood ile mücadele ettiği seride LMP2 şampiyonluğunu kazanan Yoluç, bu yıl ayrıca Avrupa Le Mans Serisi’nde Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak hazırlanan 923 kapı numaralı aracıyla piste çıktı ve üst üste 4 pol pozisyonu, 1 genel klasman galibiyeti ve 3 podyum ile seriyi pilotlar klasmanında üçüncü sırada tamamlarken, Racing Team Turkey de takımlar üçüncülüğünü kazandı.

AYHANCAN GÜVEN: Bu sezon, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) sürücü kategori listesinde en üst seviye sürücülerin sahibi olduğu platinum lisansa yükselen Red Bull sporcusu Ayhancan Güven, Porsche fabrika pilotu olarak kariyerine devam ediyor. Başarılı milli sporcu, 2023 GT World Challenge’da takım arkadaşı Alex Malykhin ile mücadele ettiği bronz kategoride, birçok kez podyum yaptı. Ayrıca Dünyanın en prestijli serilerinden biri olarak kabul edilen Almanya Binek Otomobil Şampiyonası (DTM)’nı kovalayan Güven, ilk sezonunda podyuma çıkmayı başardı.

MERT BECCE / Rally Raid Team Türkiye: İlk milli offroad pilotu Mert Becce, Sertaç Tatar ile birlikte, 2023 sezonunda 5 yarıştan oluşan FIA Avrupa Baja Kupası’nı takip etti. Kıran kırana bir mücadeleye sahne olan kupada Becce-Tatar ve İsrafil Akyüz-Mert Tepe ekiplerinde oluşan Rally Raid Team Türkiye takımı T4 kategorisinde Avrupa Baja Kupası Takımlar birinciliğini elde etmeyi başardı.

İSKENDER ZÜLFİKARİ: 12 yaşındaki milli karting sporcusu İskender Zülfikari, bu sezon WSK Şampiyonlar Kupası, WSK Kış Kupası, WSK Açık Serisi, WSK Süper Kupa, WSK Süper Master Serisi ve Final Kupası olmak üzere 6 ayrı seride mini kategori şampiyonluğu kazandı. Zülfikari, daha sonra sezona junior kategoride devam etti ve son olarak ROK Süper Final 2023’te 109 sporcu arasında junior kategori birinciliğini kazanarak podyumda İstiklal Marşımızı dinletti.

BATI EGE YILDIRIM: 15 yaşındaki milli sporcumuz Batı Ege Yıldırım, 2023 sezonunda WSK Avrupa Serisi ve WSK Açık Serisi’nde OKN Junior kategorisini şampiyon olarak tamamladı. Bu sezon ayrıca IAME İtalya Serisi’nde de üç yarışa katılan Yıldırım, 28. Ayrton Senna Kupası’nı üçüncü sırada bitirdi.

VEDAT ALİ DALOKAY: 2023 İtalya Binek Otomobiller Şampiyonası’nın DSG klasmanında yarışların yarısından fazlasını kazanan Vedat Ali Dalokay, sezonun bitimine bir ayak kala şampiyonluğunu ilan etti. Dalokay, start aldığı 10 yarışta; 6 birincilik, 3 ikincilik ve 1 dördüncülük kazandı.

ZEKAİ ÖZEN: Sporumuzun genç yıldızlarından Bitci Racing-Team AMS pilotu Zekai Özen, İtalya Turizm Kupası (Coppa Italia Turismo) 2023 serisinde DSG klasmanında, altı zafer ve iki ikincilik ile sezonu şampiyon olarak tamamladı. Aynı seriyi Özen’in takım arkadaşları Turgut Konukoğlu ve Ramazan Kaya ile ferdi olarak yarışan Demir Eröge ve Temel Çamlıdağ da takip etti.

ALP AKSOY: Ülkemizin Karting branşındaki ilk fabrika pilotu olan Alp Aksoy, 2023 Dünya ve Avrupa Karting Şampiyonalarında ülkemizi temsil eden ilk ve tek Türk pilot oldu. 13 yaşındaki temsilcimiz WSK Süper Master Serisi yarışında 108 pilot arasında junior kategori birincisi olarak İstiklal marşımızı dinletti. Aksoy, ayrıca Kasım ayında düzenlenen Endüstri Kupası yarışında ise ikinciliğin sahibi oldu.

MUSTAFA MEHMET KAYA: Almanya’daki dayanaklılık serilerinde ülkemizi başarıyla temsil eden Mustafa Mehmet Kaya, Gabriele Piana ve Mike Stursberg ile birlikte takip ettiği 2023 Porsche Endurance Trophy Nürburgring (PETN) serisini Cup2 Pro-Am sınıfında, bir yarış eksiği nedeniyle sezonu ikinci olarak tamamladı.

BERKAY BESLER / Borusan Otomotiv Motorsport: GT4 Avrupa Serisi’nde 6 yıldır ülkemizi başarıyla temsil eden Borusan Otomotiv Motorsport, sezonu hem takımlar hem de pilotlar kategorilerinde üçüncü olarak tamamladı. Hatta Berkay Besler-Tom Edgar ikilisi, bir rakiplerinin çarpması nedeniyle Avrupa ikinciliğini son anda kaçırdı. Takımın Yağız Gedik ve Enzo Joulie’den oluşan diğer ekibi ise sezonu 39 takım arasında 12. olarak tamamladı.

CAN ALAKOÇ: Ülkemizin en genç ralli pilotu olan 2008 doğumlu Alakoç, Letonya ve Litvanya Ralli Şampiyonalarını takip etti. Can, ilk sezonunda 2023 Litvanya Ralli Şampiyonası’nı Gençler ve Sınıf 4 Şampiyonu olarak tamamladı. Alakoç ayrıca 2023 Baltık Ralli Şampiyonası’nda 19 sporcunun yer aldığı Sınıf 3 klasmanını şampiyon olarak tamamlayarak “En Genç Türk Ralli Şampiyonu” unvanını kazandı.

KEREM KAZAZ: 17 yaşındaki genç sporcu Kerem Kazaz, bu sezon Ali Emre Yılmaz ve ardından Alba Sanchez ile beş yarışlık Clio Trophy İspanya serisinde genel klasman beşincisi ve gençler ikincisi oldu.

EMİR AŞARI: Almanya’da ülkemiz temsil eden Emir Aşarı, dokuz yarıştan oluşan Nürburgring Dayanıklılık Serisi’nde sezonu SP3T üçüncüsü olarak tamamladı.

SEDA KAÇAN: İtalya’daki Formula 1 pisti Imola’da düzenlenen 2023 İtalya Binek Otomobiller Şampiyonası’nın 6. Yarışında, piste çıkan 33 sporcu arasındaki tek kadın pilot olan Seda Kaçan, ülkemizi yurt dışında pistlerde temsil eden ilk kadın pilot olmanın yanı sıra, çıktığı her iki yarışta da DSG kategorisinde üçüncü olarak İtalya’da bayrağımızı dalgalandırmayı başardı.

AYŞE ÇEBİ: 2023 sezonunda İtalya Karting Şampiyonası, IAME İtalya Serisi ve WSK Euro Serisini takip eden milli karting sporcumuz Ayşe Çebi, Kasım ayında düzenlenen ‘Geleceğin Şampiyonları Karting Akademisi’ organizasyonunda tek Türk sporcu olarak Abu Dabi Al Forsan yarış pistine çıktı.

CEM BÖLÜKBAŞI: Sanal yarışlardan gerçek yarışlara geçiş hikayesi büyük ilgi çeken Bölükbaşı, 2023 sezonunda Japonya’da Super Formula serisinde mücadele etti ve seride yarışan ilk Türk sürücü olacak büyük ilgi çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x