Gemileri Unutun, Süveyş Kanalı’na Rakip Yeni Bir Bağlantı Geliyor

Rusya, Batı’nın uyguladığı yaptırımları aşmak için gemiler yerine demiryolu taşımacılığına odaklanıyor. Moskova, Rusya’yı Çin’e bağlayan iki önemli doğu demiryolu hattını iyileştirmek için milyarlarca dolar harcıyor.

YENİ DEMİRYOLU BAĞLANTILARI İLE ALTERNATİF PAZARLARA AÇILMA

Rusya, artık demiryolu bağlantılarıyla sadece Çin’e değil, Hindistan’a ve Basra Körfezi’ndeki ülkelere de erişiyor.

New York Times’ın aktardığına göre bu hamle, Rusya’nın ticaretini Avrupa dışındaki alternatif pazarlara kaydırarak yaptırımları aşma stratejisinin bir parçası.

TİCARET YOLU OLARAK RUSYA: YENİ BAĞLANTILAR VE EKONOMİK DİPLOMASİ

Rusya, İran ile limanlarını birbirine bağlayacak yeni bir demiryolu hattı da dahil olmak üzere çeşitli demiryolu projelerini hayata geçiriyor. Bu projeler, Rusya’nın ticaretini sürdürmesine ve ekonomisini canlı tutmasına yardımcı olacak.

EKONOMİK DİPLOMASİNİN ÖNEMİ: RUSYA’NIN KÜRESEL İLİŞKİLERİNİN GELİŞİMİ

Times’da yer alan habere göre Rusya’nın ekonomik çöküşü önlemek için küresel ilişkilerini geliştirmesi gerekiyor. Siyaset bilimi profesörü David Szakonyi ise “Bu ekonominin çökmemesi için Rus hükümetinin henüz yaptırım uygulanmayan hemen her ülkeyle güçlü bağlar geliştirmeye devam etmesi gerekiyor. Dolayısıyla önümüzdeki birkaç yıl içinde bu tür ekonomik diplomasiyi daha çok göreceğimizi düşünüyorum.” görüşünü dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x