Apple şimdi hapı yuttu! 2 milyar dolar ceza!

Apple, App Store’daki alternatif müzik akışı uygulamalarını kısıtladığı için 1,8 milyar Euro (1,95 milyar dolar) ödemek üzere. Bu, AB’nin Apple’a verdiği ilk ve şimdiye kadar açıklanan en büyük üçüncü para cezası. Bu, Spotify’ın, Apple’ın iTunes ve Apple Music ile rekabet nedeniyle müzik hizmetini kapatmak için adımlar attığı iddiasıyla yaptığı şikayetin ardından 2020 yılında açılan bir soruşturmanın ardından geldi.

Komisyon, “Apple’ın müzik akışı uygulaması geliştiricilerinin iOS kullanıcılarını uygulama dışında mevcut olan alternatif ve daha ucuz müzik abonelik hizmetleri hakkında tam olarak bilgilendirmesini ve bu tür tekliflere nasıl abone olunacağı konusunda herhangi bir talimat vermesini yasakladığını” duyurdu. Yönlendirme karşıtı olarak bilinen uygulama, AB antitröst yasalarına göre yasa dışı.

Apple şimdi hapı yuttu! 2 milyar dolar ceza!

Soruşturma, Apple’ın uygulama geliştiricilerinin kullanıcılara internetteki herhangi bir aboneliğin fiyatını veya uygulama içi ve uygulama dışı satın alımlar arasındaki fiyat farkını söylemesini yasakladığını ortaya çıkardı. Şirket ayrıca geliştiricilerin web sitelerine veya e-postalarına alternatif abonelik satın alma sayfalarına ilişkin bilgi veya bağlantı eklemelerini de engelledi. Apple yaklaşık 10 yıldır bu uygulamaları yapıyor ve iOS kullanıcılarının, uyguladığı ücretler (geliştiricilerin daha sonra fiyatları hesaba kattığı) nedeniyle müzik akışı abonelikleri için gereğinden fazla ödeme yapmasına neden olmuş olabilir. Komisyon, Apple’ın eylemlerinin aynı zamanda “parasal olmayan zarara yol açtığını” ve daha sinir bozucu bir kullanıcı deneyimi yarattığını tespit etti.

Haber, şubat ayında Apple’ın antitröst App Store politikaları nedeniyle 500 milyon Euro (542,6 milyon dolar) para cezasına çarptırılacağı yönündeki söylentilerin ardından geldi; bu, nihai rakamın üçte birinden az. Avrupa Komisyonu, Apple’ın eylemlerini tekrarlamasını önlemek için “yeterince caydırıcı” olması amacıyla cezayı 1,8 milyar Euro olarak belirlediğini iddia ediyor. Ancak Apple karara itiraz etmeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x