Cumhurbaşkanı Erdoğan Ford Otosan Yeniköy fabrika açılışında konuştu: Hedef kalıcı tek haneli enflasyon

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Pek çok ülkede enflasyon oranları 60-70 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara geriletmek en önemli hedefimiz” dedi.

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde ‘Ford Otosan Yeniköy Fabrikası Açılış Töreni’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel ekonomide son iki-üç yılda zorluklar yaşandığının altını çizerek, “Tedarik zincirindeki kırılmalara enerji ve gıda fiyatlarıyla ilgili sıkıntılar eklendi. Pek çok ülkede enflasyon oranları 60-70 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara geriletmek en önemli hedefimiz. Dünyadaki diğer tüm ülkeler gibi biz de etkilendik, etkileniyoruz” diye konuştu.

PROGRAMI RAFA KALDIRMADIK

50 bin kişinin hayatını kaybettiği 6 Şubat depremleri nedeniyle Türkiye’nin 100 milyar doların üzerinde ilave finansman ihtiyacının ortaya çıktığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: “Türkiye Yüzyılı vizyonu altında hedeflerimizden vazgeçmedik, programlarımızı rafa kaldırmadık. Küresel gündemi meşgul eden krizlerin hepsi ülkemizin içinde yer aldığı bölgede meydana geliyor. En büyük başarımız şimdiye kadar ülkemizi sıcak çatışmaların tarafı yapmamaktır. İstikrarsızlık ateşinin ülkemize sirayet etmesine izin vermememiz olmuştur. Türkiye’yi krizlerin çözümünde anahtar ülke konumuna getirdik.”

‘GELECEĞİN FABRİKASI’

Kocaeli’de açılışı yapılan Ford Otosan fabrikasının Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim tesisi haline geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Ford’un mühendislik ve üretim gücünün bir yansıması olan bu tesis, pek çok öncü özelliğiyle geleceğin fabrikası ünvanını hak ediyor. Bu tesis hem içten yanmalı hem de elektrikli araç üretebilme özelliğiyle öne çıkıyor. Avrupa’nın en çok satan van sınıfı aracı olan Transit Custom’ın yeni versiyonunun hayırlı olmasını diliyorum.

‘HER ADIMDA YANLARINDA OLDUK’

Ford Otosan Türk otomotiv sanayinin gururu olmayı sürdürüyor. Üretim ve ihracat yapan, istihdam oluşturan tüm yatırımcılar gibi Ford Otosan’a da her zaman sahip çıktık. Yerli, yabancı sermaye ayrımı yapmadık, yapılmasına müsaade etmedik. Attıkları her adımda yanlarında olduk. 2.5 yıl önce 2 milyar dolarlık yatırım programı açıklayan Otosan’ın planını adım adım hayata geçirdiğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Otomotiv üretiminde dünya sıralamasında 5 yılda 15. sıradan 13. sıraya yükselmiş olmamız doğru istikamette ilerlediğimizi gösteriyor. Bu başarıya ardı ardına yaşanan küresel krizlere rağmen ulaştık.

Yeniköy fabrikasında bu araçlar üretilecek.

‘BATARYA ÜRETİM ÜSSÜ OLACAĞIZ’

Teknolojik değişikliklere hızla uyum sağlayarak ihracat gücünü korumakta kararlıyız. Elektrikli ve hibrit araç üretiminde söz sahibi olmamızı sağlayacak yatırımlara özel önem veriyoruz. Elektrikli araçlara olan ilgi giderek artıyor. Toplamda 14 milyon adet elektrikli araç satışı bekleniyor. Mevcut firmaların ve yeni aktörlerin piyasaya girmesiyle bu alandaki rekabetin kızışacağı anlaşılıyor. Togg’un ilgisiyle hızla gelişen elektrikli araç piyasasına sahip olma yolunda ilerliyoruz. En geç 2030’da Avrupa’nın batarya üretim üssü konumuna gelmekte kararlıyız. Otomotiv sektöründeki yeni gelişmelere kendilerini adapte edemeyen firmaların bir süre sonra ayakta kalmakta zorlanacakları açıktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x